Борусия (М) най-слаб в историята

Артуро Видал отвърна с игра на критиките на Бекенбауер, Обамеянг обеща Байерн да не е шампион

Sportinglife 09:20 ч., 20 Сеп 2015
0
93

Борусия (Мьонхенгладбах) е най-слабият тим в историята на Бундеслигата след 0:1 в дербито с Кьолн.

Нито веднъж в 34-те сезона на сегашния формат отбор не е стартирал сезон с пет загуби и голова разлика минус 10.

1963 г. – Карлсруе – 5 загуби

Единствено Фортуна (Дюселдорф) загуби шест поредни двубоя на старта, последвани с 4:3 срещу Ватеншайд през 1991 година.

В цялата история на германското първенство едва осем отбора са започвали с 5 поражения.

Последният такъв тим бе Ханза през 2007 година. Борусия има и шест поредни загуби, но по средата на сезона – с треньор Фридел Рауш през 2008 година.

Сегашният наставник Лусиен Фавре изживява за втори път такъв кошмар. Първо му се случи с Херта през сезон 2009/2010, когато го уволниха.

След края на мача в Кьолн спортният директор Макс Еберл заговори за битка за оцеляване.

А само преди четири месеца в Борусия празнуваха първо класиране в Шампионската лига в сегашния й формат.

„Катастрофа, криза, борба за оцеляване – всичко това сме ние сега – каза Еберл. – Трябва заедно да минем през този ад. Нямаме право да продължаваме в тази спирала.”

Треньорът Фавре отклони въпроси за уволнение или оставка. „След като сме паднали пет пъти поред, няма какво хубаво да се каже за нас”, коментира капитанът Тони Янтшке.

Феновете на Кьолн са отколешни врагове на Борусия и често на стадиона се чуваха скандирания „Изпадане, изпадане”.

Когато футболистите от Мьонхенгладбах приближиха с наведени глави сектора за гости след края, едва десетина тихо изръкопляскаха.

Байерн няма подобни проблеми.

Баварците спряха гигантската серия на Дармщад от четири кръга без загуба с 3:0 на стадиона на малкия тим.

След 130 дни пауза за баварците пак игра испанският национал Хави Мартинес. Последният му мач бе при победата с 3:2 над Барселона в полуфинал на Шампионската лига на 12 май. А преди това почти цял сезон Мартинес се възстановява от тежка контузия на коляното. „Много съм щастлив за Хави, липсваше ни”, каза Пеп Гуардиола.

Артуро Видал отговори с игра и гол за 1:0 на критиките от легендата Франц Бекенбауер, че е прекалено пасивен за 37 милиона евро трансферна цена.

Чилиецът откри резултата с удар от 25 метра. През първото полувреме пробяга 5,9 километра, а до смяната си в 63-ата минута стигна 8,3 км. Само Себастиян Роде и Джошуа Кимих тичаха повече от баварците. Първи гол за Байерн вкара новото попълнение от Ювентус Кингсли Конан, а третото попадение бе на Роде.

Преди дербито на кръга довечера между Борусия (Дортмунд) и Байер нападателят на домакините Пиер-Емерик Обамеянг обеща на Бундеслигата, че Байерн няма да стане шампион.

„Моята цел е да вкарам 20 гола и те да не са първи – отсече габонският нападател. – Вече се обзаложих с треньора ми. Не трябва да губим концентрацията. Само един миг на невнимание и става страшно, както видяхме в Лига Европа при 2:1 над Краснодар. След три поредни титли Байерн е фаворит за четвърта, но ние ще им направим живота труден.”