Седем поредни победи пратиха отбора на Евро 2016

Sportinglife 08:35 ч., 09 Сеп 2015
0
792

За първи път в историята си Австрия се класира на европейско първенство. Ще участва за втори, защото през 2008 бе домакин и имаше гарантирано място без квалификации. Сега Австрия се превърна в новото чудо от Алпите. Класирането стана по най-великолепния възможен начин – със седмата поредна победа – 4:1 като гост на Швеция.

Група G

Швеция – Австрия 1:4
0:1 Алаба (9-дузпа), 0:2 Харник (38), 0:3 Янко (75), 0:4 Харник (88), 1:4 Ибрахимович (90)
Лихтенщайн – Русия 0:7
0:1 Дзюба (21), 0:2 Кокорин (40-дузпа), 0:3 Дзюба (45), 0:4 Дзюба (73), 0:5 Смолов (77), 0:6, Дзагоев (85), 0:7 Дзюба (90)
Молдова – Черна гола 0:2
0:1 Савич (9), 0:2 Рачу (65-автогол)

Канцлерът Вернер Файман дойде на „Френдс Арена” в Стокхолм, за да изживее един от най-великите мигове в историята на австрийския национален тим. Никога преди тимът не бе печелил седем поредни официални двубоя.

2200 австрийци пътуваха заедно с отбора си, за да видят триумфа, за който бе достатъчен и едва точка. За шведите след контузия се завърна Златан Ибрахимович, но още в 9-ата минута за „трите корони” стана тежко. Дейвид Алаба, звездата на Байерн, вкара от дузпа, отсъдена за нарушение на Калстрьом срещу Юнузович.

12 октомври: Австрия – Лихтенщайн, Русия – Черна гора, Швеция - Молдова

Целият сектор с австрийски запалянковци не спря да пее до края „Франция, ние идваме”. Ефикасността на този тим е наистива впечатляваща. В 38-ата минута дойде и вторият гол, дело на Харник. В последния четвърт час алпийпската футболна приказка продължи с попадения на Янко и пак на Харник. Почти всяко положение се превръщаше в гол. А за да запише още едно попадение в статистиките си, Златан Ибрахимович отбеляза в добавеното време.

„Последните дни все едно не сме на земята – каза треньорът Марсел Колер. – Имаме уникален отбор от добри момчета. Те са готови да умрат един за друг. Сега и аз ще викна – Франция, ние идваме! Да победиш Швеция с 4:1 като гост е истинска лудост. Надявам се, че сме направили всичките ни фенове щастливи.”

„Винаги е особено чувство, когато пишеш история – добави Алаба, който на клубно ниво вече спечели всичко с Байерн. – Днес отново показахме, че сме голям отбор, който заслужено е на европейско първенство.

Никой не е вярвал, че ще дойдем в Швеция и ще вкараме четири гола. Нашият отбор е семейство и това е най-голямата ни сила.”
„Поздравления за Австрия, те бяха по-добрият отбор”, лаконично, но честно призна Ибрахимович.

След уволнението на Фабио Капело нещата в руския национален отбор потръгнаха. Най-накрая „сборная” взе впечатляваща победа – 7:0 като гост на Лихтенщайн. Успехът е втори за новия селекционер Леонид Слутски, а Артьом Дзюба вкара четири гола. Сега Русия води с две точки пред Швеция в битката за второто място. За да ги запази домакинът на Мондиал 2018 трябва да спечели като гост на Молдова и у дома срещу Черна гора.