Рафа за четвърта поредна година губи в Лондон от тенисист с трицифрен ранкинг

Sportinglife 07:50 ч., 03 Юли 2015
0
314

Рафаел Надал за четвърта поредна година преклони глава на Уимбълдън пред тенисист с трицифрен ранкинг. Матадора изхвърча от турнира още във II кръг след поражение с 5:7, 6:3, 4:6, 4:6 от световния №102 Дъстин Браун. Куриозно, но триумфът е втори за 30-годишния германец в два мача с испанеца след 6:4, 6:1 в Хале през миналия сезон.

За четвърта поредна година Рафаел Надал загуби на Уимбълдън от тенисист, чиито позиция в световната ранглиста е след номер 100

Ето пораженията на Матадора

2015 - Дъстин Браун (№102 в света)

2014 - Ник Кирьос (№144)

2013 - Стив Дарсис (№135)

2012 - Лукаш Росол (№100)

Днес Браун несъмнено изживя най-славните мигове в кариета си и показа, че когато успее да запази концентрацията в играта си, от ракетата му наистина политат магически удари. Германецът излезе цели 99 пъти на мрежата и спечели 71 от точките, което е изумителен процент срещу един от най-класните изпълнители на минаващи удари в модерния тенис.

"Знаех, какво трябва да направя и нямаше как да променя плана си, без значение дали се получава или не - призна щастливият победител. - Исках къси разигравания, в които Надал да няма много шансове да стигне до топката. Да наложа моя стил днес означаваше Рафа да забрави за своя и се радвам, че това се случи."

В началните минути Надал успяваше "да стига" повече до топката и с марков минаващ удар в движение проби за 2:1 гейма. Нататък обаче, Браун заигра още по-агресивно, върна пробива до 3:3 и регистрира 24 атаки към мрежата до края на сета. А той приключи със зверски ретур на германеца, който подпечата решаващия брейк в подаването на Рафа при 6-5.

През втората част Матадора активира уникалната си способност да се бори за всяка точка, сякаш животът му зависи от това и го изтръгна с 6:3. Нататък обаче, Браун сервираше твърде стабилно, докато Рафа изглеждаше объркан и започна да взима все по-грешни решения. Като резултат, ветеранът проби по веднъж в третия и четвъртия сет и взриви най-голямата сензация в тазгодишния турнир при мъжете.

В далеч по-спокойно темпо преминаха мачовете на другите фаворити Роджър Федерер и Анди Мъри. Швейцарецът изигра страшно силен мач и напълно обезличи мощно сервиращия Сам Куери с 6:4, 6:2, 6:2 само за 88 минути. Следващият му съперник е друг бомбардир от начален удар - Сам Грот.

Джеймс Уорд - Иржи Весели 6:2, 7:6(4), 3:6, 6:3

Сам Уорд - Джеймс Дъкуърт 7:5, 6:4, 7:6(6)

Роберто Баутиста-Агут - Беноа Пер 2:6, 4:6, 6:3, 6:3, 6:3

Жени

Каролина Плишкова - Светлана Кузнецова 3:6, 6:3, 6:4

Моника Никулеску - Яна Чепелова 6:3, 6:3

Агнешка Радванска - Айля Томлянович 6:0, 6:2

Мадисън Кийс - Елисавета Куличкова 6:4, 7:6(3)

Йелена Янкович - Евгения Родина 6:7(4), 6:1, 6:3

Петра Квитова - Куруми Нара 6:2, 6:0

Кейси Делакуа - Елина Свитолина 7:6(3), 6:3

Татяна Мария - Ин-Ин Дуан 1:6, 6:2, 10:8

Тимеа Бачински - Силвия Солер-Еспиноса 6:2, 6:1

Забине Лизицки - Кристина Макхейл 2:6, 7:5, 6:1

Камила Джорджи - Лара Аруабарена 6:0, 7:6(5)

Олга Говорцова - Ализе Корне 7:6(6), 2:6, 6:1

Гарбине Мугуруса - Миряна Лучич-Барони 6:3, 4:6, 6:2

Магдалена Рибарикова - Екатерина Макарова 6:2, 7:5

Анджелик Кербер - Анастасия Павлюченкова 7:5, 6:2

Каролине Возняцки - Дениса Алертова 6:1, 7:6(6)

Мъри се нуждаеше само от 2 минути повече, за да зарадва британските фенове по трибуните с 6:1, 6:1 6:4 над холандеца Робин Хаасе. Шотландецът ограничи до абсолютния минимум непредизвиканите грешки, докато съперникът му просто не беше способен да поддържа подобно ниво. Мъри продължава срещу Андреас Сепи.

Денят завърши и с още една драматична битка, в която Иво Карлович пречупи Александър Долгополов с 5:7, 6:3, 6:4, 6:7(4), 13:11. Хърватинът заби 53 аса и наниза още 40 уинъра, а в трети кръг го очаква битка на началните удари с Джо-Вилфрид Цонга.

Фаворитките в турнира при жените имаха чувствително по-лек работен ден. Шампионката Петра Квитова прегази Куруми Нара с 6:2, 6:0 без да допусне нито един брейк. Чехкинята продължава срещу бившата №1 в света Йелена Янкович, която обърна Евгения Родина за 6:7(4), 6:1, 6:3.

Агнешка Радванска също отпусна само два гейма на Айля Томлянович (6:0, 6:2) и ще се изправи срещу сънародничака й Кейси Делакуа. Каролине Возняцки сама си усложни живота срещу Дениса Алертова, но все пак се добра до успеха с 6:1, 7:6(6).

Датчанката водеше с 5:0 след 15 минути на корта и можеше да затвори мача в рамките на един час, само че при 5:1 във втората част се срина и допусна обрат до 5:6. Въпреки неочаквания спад в играта й, Каролине се концентрира в тайбрека и го приключи с 8-6 точки. Возняцки очаква Камила Джорджи в трети кръг.

Гарбине Мугуруса за кратко стресна испанските фенове, но макар да загуби сет се справи с 33-годишната Миряна Лучич Барони - 6:3, 4:6, 6:2. Тя продължава срещу Анджелик Кербер, която мина със 7:5, 6:2 през Анастасия Павлюченкова.