Хенри О'Дейвид 09:15 ч., 21 Апр 2015
0
359

Луис Енрике не е забравил 90-те години...

„Те няма да дойдат тук като обречени, в тях има много кураж и дух”, каза на пресконференцията си треньорът на Барселона преди реванша с ПСЖ. Каталунците спечелиха с 3:1 като гост и изглеждат сигурни полуфиналисти, но...

Лучо, както го наричат, има едно наум.

Като футболист той игра в два от най-странните мачове в историята на Реал Мадрид, преди да премине в Барса.

В първия, през сезон 1992-93 г. за Купата на УЕФА, Реал бе спечелил комфортно с 3:1 у дома, преди да получи шокиращите 4 гола в Париж и да отпадне.

В невероятната драма тогава Джордж Уеа, Валдо и Давид Жинола правят резултата 3:0 и Мадрид изглежда отпаднал в последните секунди. Но в четвъртата минута на добавеното време Иван Саморано сякаш праща мача в продължения – 3:1.

90 секунди по-късно Антоан Комбуаре прави 4:1 и Реал и аут. На четвъртфинал...

Кошмарът на Луис Енрике от ПСЖ се затвърждава година по-късно в турнира на КНК, вече несъществуващ.

Пак на четвъртфинал двата отбора се срещат и Реал жадува реванш. Но в Мадрид либерийският терминатор Джордж Уеа нанася удар – 1:0 за ПСЖ в първия мач.

В реванша Емилио Бутрагеньо извежда гостите напред, но бразилският капитан Рикардо Гомес изравнява и с 2:1 общ резултат Париж триумфира.

И става първият тим в историята, елиминирал Реал в две поредни години в Европа.

Днес Лучо не е в Реал, а в мощната Барса, с триото Суарес, Неймар и Меси.

Двата тима се срещат за трети път в два сезона, като миналата година каталунците победиха на четвъртфинал, а през тази  отборите размениха победи в групата – 3:2 за ПСЖ и 3:1 за Барса, като първото място отиде за Меси и компания.

Неприятна за парижани, освен резултата от първия мач, е и статистиката на Барселона.

Тимът е отпаднал само 2 пъти от 36 случая, в които е печелил навън първия двубой.

А в последните си 34 мача във всички надпревари Барса има 31 победи.

Феноменална серия, която дава на отбора право да мечтае за требъл – титла и купа в Испания и трофей в Шампионската лига.

За реванша се връщат наказаните за Париж в първия мач Златан Ибрахимович, Серж Ориер и Марко Верати, както и Даниел Алвеш, който изтърпя санкция от 1 двубой за Барса.