101 часа от живота на Федерер: 93 победи и 8 загуби

Sportinglife 17:40 ч., 12 Яну 2015
0
1157

С четири победи в Бризбейн великият Роджър Федерер прекрачи границата от 1,000 победи на корта и дори си позволи да погледне към сякаш недостижимите 1253 успеха на Джими Конърс.

"Никога не казвай никога", отрони Маестрото със същата сдържана усмивка, която му донесе 17 титли от Големия шлем и общо 83 в цялата му кариера.

През този сезон Федерер ще навърши 34 години, а Конърс е на 253 успеха пред него, което в най-добрия случай са 4 пълни сезона. Така че кое дава увереност на Роджър дори да си позволи да спомене подобен вариант?

Има три факта, които може би леко разклащат трона на легендарния американец в класацията. Първо - швейцарецът изживя истински тенис ренесанс през миналия сезон и оглави подреждането за най-много успехи с изумителните 73.

Клуб 1000

Джими Конърс 1253 победи и 278 загуби
Иван Лендъл 1071 победи и 239 загуби
Роджър Федерер 1000победи и 227 загуби

Второ - Федерер радикално промени начина си на игра и се върна към един стил, който модерният тенис беше обрекъл на забрава.

Но за Роджър тоталната атака и честите излизания на мрежата работят прекрасно, помагат му да пести сили и да побеждава (и в по-редки случаи да губи) по-бързо, което подхранва дълголетието му на корта.

Всъщност в цялата си кариера Федерер е записал цели 101 мача, които за завършили в рамките на 1 час. А в тях статистиката му плаши с 93 победи и едва 8 загуби.

И това не са примери от далечното минало, дори напротив - последните два експресни успеха Роджър постигна в Бризбейн срещу местния талант Джеймс Дъкуърт (40 минути) и Григор Димитров (54 минути).

Най-гръмотевичният триумф на Маестрото е през 2002-ра за едва 37 минути с 6-0,6-1 над руснака Денис Голованов, а дори Рафаел Надал попада в списъка с "бързи поръчки" на ФедЕкспрес. Швейцарецът се разправи с най-тежкия си съперник за 59 минути през 2007-а с 6-4, 6-1.

Иван Любичич пък е виновникът за най-бързата загуба в кариерата на Роджър, когато вгорчи живота на 20-годишния тогава обещаващ талант за 50 минути с 6-2, 6-1 през 2001-а.

Маестрото винаги е знаел как да побеждава и при това може да го прави бързо. Това са два от най-силните му аргументи срещу рекорда на Конърс. Колкото до третият - все пак говорим за Роджър Федерер.