Испания и Франция са първите полуфиналисти на Евробаскет 2015

На четвъртфиналите „ла фурия роха” се наложи със 73:71 над Гърция, докато французите биха Латвия с 80:74.

Sportinglife 09:25 ч., 16 Сеп 2015
0
1401

Отборите на Испания и Франция са първите полуфиналисти на тазгодишното европейско първенство по баскетбол.

Двубоят срещу Испания на пракика бе първият по-сериозен за Гърция на този шампионат.

Проучвания преди срещата пък показаха, че привържениците не слагат тима сред фаворитите за медали, въпреки шестте поредни успеха записани преди четвъртфинала.

Очакванията се оказаха оправдани и въпреки че преднината на Испания по време на двубоя бе малка и не стигна двуцифрен резултат, гърците така и не намериха как да се противопоставят на Гасол и компания.

Най-резултатен за Испания бе именно Пау Гасол, който завърши с 27 точки и 7 борби. С това той излезе начело в класацията на реализаторите в турнира.

За тима му това е девето поредно участие в полуфиналите на Евробаскет.

„Не ми стигат думите, за да опиша колко съм горд, че съм част от този отбор на Испания. Победата ни над Гърция е впечатляваща. Сега ще починем, а после ще мислим и за полуфиналите”, коментира след срещата Гасол.

Съперник на Испания там ще бъде тимът на Франция, който записа седма поредна победа на шампионата след 80:74 над Латвия.

Началото на двубоя обаче не предвещаваше нищо добро за основния фаворит за златото и домакин на финалната фаза на шампионата.

Нещо повече след първите 16 минути водач в резултата бе именно Латвия, чийто състав преди срещата бе сочен за абсолютен аутсайдер.

Три минути преди почивката обаче на терена се появи лидерът на френския тим Тони Паркър и с негова помощ тимът обърна резултата.

След паузата на терена имаше само един отбор – този на домакините.

Само в третата четвърт французите завършиха успешно 16 от 18-те си възможности за  атака на коша.

Тони Паркър завърши срещата с 18 точки и 6 асистенции. Борис Диау добави 14 точки, Руди Гобер - 13.

За Латвия Кристапс Яниченокс реализира 16.

„Благодаря на всеки, който бе в залата. Атмосферата бе невероятна. Най-важното от този мач е, че го спечелихме и ще играем на полуфинал”, написа след края на срещата в личния си профил в Туитър Тони Паркър.

Полуфиналът между Испания и Франция е утре от 22,00 часа.

Той е повторение на полуфинала от Евробаскет 2013 и общо пети подобен сблъсък в последните години.

Тази вечер пък трябва да станат ясни другите два полуфиналиста.