614
Lap.bg

БФС има намерение да предложи още през януари революционна промяна в правилата за картотекиране и селектиране на отборите в „А” група.

Новата наредба бе изпробвана в „Б” група с налагането на квота от български играчи, както и такава на футболисти до 21 години и „изградени от клуба”.

Сега се очаква да влезе в сила правило, според което всеки тим от „А” група от следващото първенство се принуждава да има по трима играчи до 21 г. в списъка за мача (18 имена) и/или – по един на терена.

Клубовете очаквано ще изригнат.

Защото това означава да пускат неподготвени кадри (не че някой друг е виновен, че не са готови) и да търсят български млади играчи от другите отбори, които може да излизат солено на трансферния пазар.

Но нека видим ако правилото влизаше в сила сега, какво щяха да предложат водещите клубове.

Ето равносметка на картотекираните в първия тим играчи до 21 г., както и минутите, които са изиграли.

Чочев, Вутов, Славчев и Краев – можело значи

Ивайло Чочев премина за почти милион евро в Палермо и вече има мачове в Серия „А”, след като бе налаган една година в ЦСКА. Момчето е на 21 години, в идеална възраст да се развива.

Антонио Вутов изигра само 9 месеца в първия тим на Левски (без да е титуляр) и е в Удинезе. Да, дотук само веднъж влезе в групата и няма мач за мъжете, но... е само на 18 години! И за него Левски взе към 700 000 евро!

Симеон Славчев бе налаган от Литекс два сезона с мъжете, преди да бъде избран за най-добър халф в първенството, да запише мачове за националния и да го хареса Спортинг. Само на 21 години е, а трансферът му бе 2,4 милиона евро.

Божидар Краев засега си е в Левски, но го харесаха и гледаха отбори като Ювентус и Манчестър Сити. Хлапето е на 19 г. и има потенциал да излезе навън още сега.

Взимаме като представителна извадка само отборите в първата шестица, по реда на класирането в момента.

ЦСКА:  Анатоли Господинов (вратар, 20 г.), Васил Попов (защитник, 19), Тони Силва (халф, 21), Петър Витанов (халф, 19). От тях на терена е стъпил в мач от първенството само Силва, който обаче няма 3 години в клуба и не минава за „homegrown talent”. Португалецът има 17 мача с 1310 игрови минути през есента в „А” група.

Лудогорец: Преслав Петров (защитник, 19), Бейкур Марем (защитник, 20), Александър Василев (халф, 19). Тримата са българи, като Петров изигра 19 минути като резерва при победата с 4:1 над Локо (Пд), а Василев записа цели 276 минути, включително 2 мача като титуляр – при 1:1 с Берое у дома и 4:1 над Локо (Пд) навън.

Локомотив (Сф): Кристиан Кацарев (вратар, 19), Георг Василев (защитник, 19), Даниел Васев (защитник, 20), Димитър Велковски (защитник, 19). Само Васев записа 3 мача през есента, като му се събират общо 11 минути игра. Другите младоци изобщо не са попадали в групата на тима за шампионатен двубой.

Литекс: Александър Красимиров (вратар, 21), Пламен Гълъбов (защитник, 19), Антон Недялков (защитник, 21), Кристиан Малинов (халф, 20), Емил Петров (халф, 18), Никола Колев (халф, 19), Румен Руменов (халф, 21), Патрик Бумал (халф, 21), Георги Минчев (нападател, 19), Милчо Ангелов (нападател, 20), Кирил Десподов (нападател, 18).

Литекс доказва, че не е толкова страшно да пускаш млади играчи. Десподов е записал 8 мача като резерва с общо 195 минути и има 2 гола. Милчо Ангелов е започнал 2 двубоя, влизал е в още 9, сумирайки общо 349 минути (1 гол). Минчев е с два гола за 85 минути игра като резерва.

Камерунецът Бумал има 17 титулярни мача (1346 минути). Никола Колев е с 10 двубоя и общо 563 минути, Руменов има 8 титулярни и 8 резервни участия със 788 минути. Гълъбов е изиграл 14 мача (13 титулярни) – 1225 минути, Недялков има 1182 минути в 15 срещи, а Малинов си е титуляр – 16 мача в стартовия състав и 2 като резерва. 1425 минути на терена.

Дори Красимиров (1 мач) и Емил Петров (3 минути) са поели въздух в „А” група. Това са общо 11 футболисти до 21 г., които Литекс постепенно въвежда в елитната лига.

Берое: Илия Мунин (защитник, 21 – вече е в Литекс), Пламен Тенев (защитник, 19), Венцислав Иванов (халф, 19). Мунин има 7 мача и 510 минути на терена. Тенев записа 1 титулярен двубой и пълни 90 минути.

Левски: Александър Любенов (вратар, 19), Мики Орачев (защитник, 18 г), Галин Ташев (защитник, 17), Борислав Цонев (халф, 19), Божидар Краев (халф, 19), Радослав Цонев (нападател, 19), Владислав Мисяк (нападател, 19), Илия Димитров (нападател, 18).

По традиция от последните години поне един юноша пробива в първия тим – миналия сезон бе Антонио Вутов, сега е Божидар Краев, който записа 9 мача (3 като титуляр) и общо 356 минути през есента. Към момчето има интерес от чужбина, което е възможно заради появата му в първия тим на Левски.

Радо Цонев игра в пет мача, 1 като титуляр (129 минути), Илия Димитров записа 22 минути като резерва, Мики Орачев има 2 титулярни мача (163 минути) и то срещу Черно море във Варна и Ботев в София.

В прав текст

Литекс е пуснал повече младоци до 21 г. от всички останали тимове в първата шестица, взети заедно.

Вратарят Любенов пази 2 пъти, като дебютът му бе труден – 0:3 в Ловеч от Литекс, но после се зарадва на победа – 2:1 у дома над Ботев. Общо има 180 минути.

Изводите

В Ловеч могат да изкарат кажи-речи цял стартов състав от такива футболисти и правилото, ако БФС намери сили да го въведе, няма изобщо да повлияе на представянето на тима. Така или иначе там младите получават шанс.

Литекс има 32 точки и е четвърти. ЦСКА и Лудогорец са напред – 44 и 41 съответно, но с цената на това да са пуснали на терена за общо 295 минути българи до 21 г.

При лидера сборът е нула... Силва е изключението в ЦСКА, но е очевидно, че не говорим за юноша на клуба.