И най-големите изпускат дузпи, Лео. И то в най-големите мачове

Меси се запъти бавно към топката и я заложи с увереното лице на човек, който си отпива от кафето в 8 сутринта.

Лео, най-сигурният от аржентинските дузпаджии, изпусна.

Меси можеше да е шампион днес, но е губещ.

Втори.

И с клеймото на човека, който пропусна дузпата.

Не е първият великан на играта, за когото 11 метра остават твърде голяма дистанция от съдбата на шампион.

И то в разцвета на силите им и на турнири, в които са блестяли ярко.

Не заслужаваха тази съдба, но футболът не пита.

Диего Марадона сам знае какво е да изпуснеш важна дузпа и то на четвъртфинал на световно първенство.

Но след пропуска му срещу Югославия през 1990-а, аржентинците все пак победиха.

Четири години по-рано в един удивителен и незабравим мач на "Халиско" в Гуадалахара, най-добрият дузпаджия на 80-те залагаше топката на 11 метра от вратата.

В 40-градусовата жега Бразилия гледаше към Зико, който да вкара и да прати Франция извън играта - оставаха 20-ина минути, а резултатът бе 1:1.

Но номер 10, наричан Белия Пеле, Гений, Брилянт - и той бе такъв, изпусна.

Жоел Батс спаси удара му, а после мачът отиде на дузпи.

Там Зико бе безпогрешен, но изпусна друг титан от онзи златист отбор - Сократес.

И Бразилия отпадна.

И просто за десерт към тази история - Мишел Платини, изпълнител №1 на Франция, изпусна при ударите след 120-те минути, но не се оказа фатално...

Роберто Баджо и прегърбената му фигура, сякаш върху нея тежи цялата 60-милионна плачеща италианска нация, още е пред очите ни.

Асът изпусна на финала на Мондиал 1994 срещу Бразилия и купата отиде при съперника.

А без Баджо и геройствата му преди финала, Италия отдавна щеше да е у дома.

Божествената опашчица сам изтегли "скуадра адзура" на осминафинала срещу Нигерия, на четвъртфинала срещу Испания и - както никога няма да забравим - на полуфинала с 2 гола срещу България.

За да не уцели вратата от 11 метра в смазващото напрежение на дузпите на финала.