Божията ръка е в редицата с попадения, разтърсили света

GETTY IMAGES

1966 г., Джеф Хърст

"Невероятно, но това е гол", крещи коментаторът на BBC.

Джеф Хърст забива топката в горната греда, тя отскача и тупва около голлинията.

Съдията признава попадението - 3:2 за Англия на финала на световното срещу Германия.

И до днес немците не признават гола, а англичаните твърдят, че го има.

Велик момент в историята на мондиалите, станал основа на враждата във футбола на две велики нации.

1986 г., Диего Марадона

Божията ръка.

За този гол се знае всичко.

Диего сви юмрук и вкара пред Питър Шилтън във вратата на Англия, носейки успеха на Аржентина в четвъртфинал от световното.

Каквото и да кажеше след това - че това била Божията ръка, че отмъстил за войната за Фолклендските острови...

Това си беше просто една измама.

1990 г., Марк Робинс

Вестниците са категорични - при отпадане от Купата на Англия Алекс Фъргюсън губи поста си на мениджър в Манчестър Юнайтед.

Но Марк Робинс вкарва решително в преиграването като гост на Нотингам и шотландецът закрепява положението.

После печели трофея и... останалото е една от великите истории във футбола.

Ако онзи гол не бе влязъл, кой знае къде щяха да са днес и Фърги, и Юнайтед.

1994 г., Андрес Ескобар

Най-тъжният гол, по-скоро автогол, в историята.

Колумбийският защитник си го вкара срещу САЩ на световното през 1994-а, а тимът му отпадна в групата след 1:2.

Ескобар се върна у дома с наведена глава, но не това бе най-лошото.

Месец по-късно го застреляха пред бар в Меделин.

Смъртта му се оказа свързана и със залози, направени от местни наркобарони, които очаквали победа на Колумбия в мача.

2002 г., Мадагаскар

В знак на протест, Стад Олимпик Лемирне отказа да се защитава - съдиите свирили цял сезон за Адема.

Случи се в първенството на Мадагаскар, като обиденият тим си вкара 149 автогола в мача с прекия конкурент.

Това остава най-големият резултат във футбола.

2009 г., Вилям Галас

Всъщност - Тиери Анри...

Звездата на Франция игра с ръка два пъти, укроти топката и я подаде за гола на Галас, изхвърлил Ейре от Мондиал 2010.

В реванша от плейофите нещата отиваха на дузпи, но 10 минути преди края на продълженията Анри направи прегрешението.