Атлетико плака пак, както и феърплеят - финалът показа накъде върви футболът

Sportinglife 07:00 ч., 29 Май 2016
0
1983
GETTY IMAGES

Реал влезе във Второ измерение като прескочи 10 купи на европейските шампиони и прибра 11-ата.

Направи го инфарктно, с дузпи, в равностоен финал срещу градския съперник Атлетико.

След 1:1 в 120 задъхани минути, "кралете" спечелиха с 5:3 при наказателните удари на "Сан Сиро" в Милано.

11 пъти - това е невероятно постижение и всички трябва да свалим шапки за него.

Реал е най-титулуваният клуб в света, вероятно и най-големият.

Финалът не бе най-добрата реклама на футбола в наши дни, като феърплеят плака по-дълго дори от феновете на Атлетико.

Пепе, този герой от някакъв зле измислен комикс с футболна тематика, симулираше няколко пъти толкова откровено, че дори от Реал да си, пак ти става отвратително.

Съдията Марк Клатенбърг и бригадата му не видяха, че голът на Серхио Рамос е от засада, и то немалка.

С него Реал почти взе купата още в редовното време.

Същият Рамос се оказа късметлия да завърши срещата, след като поне три пъти му бе спестен жълт картон, а в 90-ата минута спря контраатака с брутален и циничен фаул, който заслужаваше дори директен червен...

В добавка, вече с жълт картон, капитанът на Реал спря волейболно топката в продълженията, но отново не бе изгонен.

Атлетико получи спорна дузпа в 3-ата минута на второто полувреме, но Антоан Гризман стреля в гредата и изпусна.

Все пак Яник Ферейра-Караско изравни в 79-ата минута, справедливо с оглед на играта.

Реал има повече класа и е събран за доста повече пари, но на терена рядко личеше.

Атлетико, елиминирал геройски Барселона и Байерн по пътя към финала, отново бе равностоен с фаворит, но не стигна малко късмет.

Първо при дузпата на Гризман в гредата, а после и при тази на Хуанфран, срещнала пак рамката на вратата, и достатъчна за Реал да триумфира.

Атлетико стана първият тим с три загубени финала от три участия. Мъка...

Реал е с 11 европейски корони, истински крал на турнира и континента.

За него са купите и блясъка. Екстаз!

За неговия градски съперник, който очевидно е орисан да не вземе тази купа, остана аплодиращата Южна трибуна на "Сан Сиро", през сълзи, но аплодираща.

Да, Атлетико не е клуб-шампион, но има ли и един отбор, който да е спокоен срещу него в последните години?

На кого не се опълчи?

На финала играчите на Диего Симеоне са тичали с 9,5 километра повече от съперниците им в общата статистика.

Обезличиха напълно Кристиано Роналдо, който видимо не бе в най-доброто си състояние и правеше стречинг на терена, за да се отърси от травма.

В края КР7 вкара последната дузпа и марково свали фланелката, но като цяло това не бе неговата вечер.

Изобщо - Атлетико направи каквото можа да спре и надиграе далеч по-мощен съперник, поне на хартия.

Футболът обаче е жестока игра и след време в книгите и статистиките ще пише само кой е шампионът на турнира.