Битката в кухнята, Бебетата на Бъзби и още паметни мачове на грандовете

Sportinglife 13:55 ч., 28 Фер 2016
0
2884

Манчестър Юнайтед и Арсенал имат своята собствена история в дебелите архиви на английския футбол.

Само се сетете за хвърлените парчета пица, които нацапаха палтото на сър Алекс Фъргюсън след победата на Юнайтед с 2:0 през 2004 г.

И до днес не е ясно кой бе виновникът, въпреки че се твърди, че е Сеск Фабрегас.

Този момент дори не е в десетката на класическите мачове, формирали едно от големите съперничества в английската игра.

1. Арсенал - Юнайтед 4:5, февруари 1958 г.

Това е последният мач в Англия, игран от Бебетата на Бъзби преди самолетната катастрофа в Мюнхен.

Петима от младоците, започнали като титуляри на "Хайбъри", загинаха в Мюнхен - Дънкан Едуардс, Томи Тейлър, Марк Джоунс, Еди Коулмън и капитанът Роджър Бирн.

Тейлър вкара два, Едуардс, Боби Чарлтън и Денис Вайълет също се разписаха.

2. Арсенал - Юнайтед 3:2, май 1979 г.

Финалът за Купата на ФА бе решен за пет минути, в които логиката отстъпи място на хаоса.

Арсенал водеше с 2:0 на почивката. Юнайтед изобщо не беше на терена до 86-ата минута, когато необяснимо - с помощта на вратаря на Арсенал Пат Дженингс - изравни. Вкараха Гордън Маккуин и Сами Макилрой.

В 90-ата минута Алън Съндърланд вкара за лондончани и взриви едни от най-паметните празненства в историята на турнира.

3. Юнайтед - Арсенал 2:0, януари 1987 г.

Мачът остава паметен като вероятно даде старт на горещите дуели между двата клуба, излизащи извън рамките на спорстменството.

Юнайтед спря лидера, който се бе устремил към титлата, а Норман Уайтсайд бе описан като "лунатик" от Дейвид О`Лиъри, капитан на Арсенал в онзи ден.

Уайтсайд риташе съперниците наред, но така и не получи картон.

Дейвид Роукясъл от Арсенал обаче бе изгонен, след като не издържа и удари без топка агресора след поредния фаул.