Шест дербита ще спрат дъха на феновете по света

Sportinglife 09:50 ч., 04 Окт 2015
0
1839

Неделята е ден за футбол.  Навсякъде по света феновете се стягат за мач – кой на стадиона, кой нарежда бирите пред телевизора.

Тв зрителият винаги може да си избере поне 2-3 качествени дуела, които да му изпълнят почивния ден.

Но тази неделя е по-особена. Тя е може би най-футболната в цялата история.

Все едно някой свише си е направил майтап с нареждането на програмата, че 4 октомври да стане ден №1 на Цар Футбол.

България е част от голямото шоу. И шестте супер дербита от Европа ще се излъчат по родни канали.

Евертън – Ливърпул – 15,30 ч, Диема спорт

С мърсисайдското дерби стартират футболните дербита. За англичаните това е марков мач, въпреки че и двата отбора не са високо горе в класирането.

Напражението е по-голямо в Ливърпул, където мениджърът Брендън Роджърс е пред уволнение. „Прави са феновете да ме освиркват”, каза Роджърс след 1:1 със Сион в Лига Европа.

Евертън направи няколко фантастични „тройки” през сезона – 3:1 над Челси у дома, 3:0 като гост над Саутхемптън и накрая 3:2 от 0:2 на терена на Уест Бромич миналия понеделник.

Аякс – ПСВ Айндховен – 15,30 ч, Sport+

Ако имате два телевизора, заслужава си да погледнете и към Холандия. Това е най-големият мач в Ниската земя.

Аякс е лидерът, ПСВ е шампионът. От началото на сезона домакините са непобедени, имат шест поредни победи и искат 34-а титла. ПСВ влиза в дербито след загуба от ЦСКА (Москва) с 2:3 в Шампионската лига.

Арсенал – Манчестър Юнайтед – 18 ч, Диема спорт

Години наред във Висшата лига това бе традиционният директен мач за титлата.

За първи път от ерата на сър Алекс Фъргюсън „червените дяволи” са лидери в класирането. Арсенал е четвърти, но изостава само с три точки.

През миналия сезон Юнайтед два пъти победи в първенството, а Арсенал триумфира на „Олд Трафорд” за купата.

Байерн – Борусия (Дортмунд) – 18,30 ч, Евроспорт 2

И тук може да е полезен вторият телевизор. Байерн посреща Борусия в дербито на първия и втория в Бундеслигата.

Германия се надява на „жълто-черна” победа, за да не стане първенството надбягване с един кон. Байерн е единственият отбор в големите европейски първенства без загубена точка.

Борусия пък не е загубил нито един официален мач от 14-те през сезона под ръководството на Томас Тухел.

Атлетико – Реал – 21,30 ч, Sport+

„Висенте Калдерон” ще се тресе! Кристиано Роналдо мина границата от 500 гола в сряда срещу Малмьо.

Тимът на Диего Симеоне не е падал в последните пет дербита, но за една седмица загуби два пъти – и от Виляреал, и от Бенфика.

Пари Сен Жермен – Марсилия – 22 ч, Диема спорт

Във Франция на този мач му викат „Класиката”. Парижани са големият фаворит, имат прескъпа селекция.

ПСЖ е лидер с четири точки аванс и влиза в дербито след четири поредни победи. В сряда отборът спечели впечатляващо с 3:0 като гост на Шахтьор в Шампионската лига. Марсилия пък вече има 5 загуби през сезона и едва 15-и. Но това не пречи на „Класиката”.

Литекс – Левски – 20 ч, Диема спорт 2

За европейския и световния футбол това не е значимо дерби, но ние ще го наредим като седмия елемент в най-голямата неделя в историята.

Битката в Ловеч се превърна в марково дербив последните 19 години. А крайният изход може да означава нов лидер в класирането. Затова неделяте е ден за почивка и футбол.