Най-големите мачове между Челси – Арсенал

Преди две години Моуриньо унизи Венгер с 6:0

Sportinglife 10:30 ч., 19 Сеп 2015
0
808
Getty Images

След няколко часа Лондон ще притихне в очакване на големия мач. Рядко и Челси, и Арсенал са имали толкова голяма нужда от доказване.

Жозе Моуриньо трябва да покаже и на дела, че не е загубил способността да побеждава.

А Арсен Венгер – че неговият Арсенал не е просто един от топ 4, но никога и топ 1.

След 1:2 срещу Динамо (Загреб) „артилеристите” дори вече не печелят лесно в груповата фаза на Шампионската лига, както сме свикнали през годините.

Между двата лондонски гранда е имало велики битки. Всеки има своя най-хубав спомен.

Ето няколко предложения.

Челси – Арсенал 6:0 (март 2014)

Този резултат няма да бъде забравен от нито един от феновете. Това бе мач №1000 в кариерата на Арсен Венгер.

Толкова много болка едва ли е преживявал наведнъж. Два гола на Оскар, по един на Мохамед Салах, Еден Азар, Самуел Ето’о и Андре Шюрле оформиха разгрома.

Дербито ще се запомни и с грешното решение на рефера Андре Маринър да изгони Киърън Гибс за игра с ръка, която всъщност бе на Алекс Окслейд-Чембърлейн.

Челси – Арсенал 3:5 (октомври 2011)

Още един голов празник, този път с „червена” радост.

На почивката Челси водеше с 2:1 но хеттрик на Робин ван Перси обърна резултата.

Андре Сантос и Тио Уолкът вкараха другите два гола. Франк Лампард, Джон Тери и Хуан Мата се разписаха за Челси в паметния ден.

Арсенал – Челси 1:4 (май 2009)

В средата на седмицата и двата отбора ближеха рани след отпадане от полуфиналите на Шампионската лига.

Челси се оказа с по-здрава психика. Арсенал се надяваше, че може с победа да измести врага от третото място, но голове на Алекс, Никола Анелка, Хлоран Малуда и автогол на Коло Туре убиха мечтите.

Арсенал – Челси 2:2 (декември 2004)

Тиери Анри вкара два гола за Арсенал, но при единия се стигна до голям скандал.

Французинът се разписа от пряк свободен удар, докато Петер Чех нареждаше още стената си. Преди това Анри вкара още в 75-ата секунда. За Челси точни бяха Джон Тери и Ейдур Гудйонсен.

Челси – Арсенал 2:3 (октомври 1999)

Този двубой ще се запомни с магията на Нвакву Кану и как Арсенал губеше с 0:2, за да спечели с 3:2.

В 75-ата минута „артилеристите” падаха. Но Кану взе нещата в ръцете си. Първо вкара след пас на Марк Овермарс. В 82-ата минута направи сам пробив, преодолявайки вратаря Ед де Гуй. А в 90-ата от невъзможен ъгъл заби за трети път.

Челси – Арсенал 2:3 (септември 1997)

Две години по-рано и подобна драма с гол в последната минута на необичаен футболист – защитникът Найджъл Уинтърбърн.

През първото полувреме Гус Пойет откри за Челси, после Денис Бергкамп изравни

. Холандецът заби и за втори път, но Марк Хюз направи 2:2 в 60-ата минута. В мача с много картони бе изгонен Франк Лебьоф за нарушение срещу Бергкамп. Така се стигна до самия край, когато Уинтърбърн донесе победата с удар от 40 метра!