Българката с най-добро представяне на световно първенство

Sportinglife 08:00 ч., 29 Авг 2015
0
128

Най-добрата ни спринтьорка Ивет Лалова завърши на седмо място във финала на 200 м на световното първенство по лека атлетика в Пекин. Българката, която бе в трети коридор, финишира за  22,41 сек.

Седмото място е най-доброто представяне на Ивет на 200 м на световни първенства.

То е второто най-добро постижение на наш лекоатлет в дисциплината след шестото място на Анелия Нунева през 1983 г. Тройката на най-добрите родни резултати на 200 м допълва осмото място на Надежда Георгиева през 1987 г.

Световна шампионка стана холандката Дафне Схипърс, която успя да вземе златото в последните метри с нов европейски рекорд – 21,63 сек. Това е трето постижение за всички времена, след тези на световната рекордьорка Флорънс Грифит (21,34 сек) и на Марион Джоунс (21,60 сек).

Втора в Пекин остана ямайката Илейн Томпсън с 21,66 сек, като изпревари във вечната ранглиста Мерлин Оти.

Трета, изненадващо, остана ветеранката Вероника Кемпбъл с невероятните за възрастта й – 21,97 сек., като изпревари четвъртата Кендис Макграун от САЩ с 22,01.

Постижението на Дафне Схипърс е и рекорд на световните шампионати, който бе на Зилке Гладиш от ГДР – 21,74 сек. от 1987 г. За холандката това е първа световна титла. Тя спечели и сребро на 100 м с 10,81 сек.

„Вчера се влюбих. Определено. Тръгнах си от стадиона и си казах „аз се влюбих в 200 м.” Нали знаете, че се случва да виждаш някой много пъти и изведнъж се получава нещо по-различно и си влюбен.

Уморена съм вече. Направих едно старо лично на финала, което е супер. Много съм щастлива, много съм доволна. Изхабих страшно много енергия от вчера до днес от радост. Знаех, че първите три не са сигурни, както на 100 м. Но 21.60 сек – вече се приближава към мъжете.

Трябваше ми национален рекорд, за да съм в медалите. Сега искам да се нарадвам на този финал”, коментира Ивет след финала.