Хамилтън оглави класирането, като изпревари с почти 0,4 секунди Кими Райконен

Sportinglife 10:50 ч., 27 Март 2015
0
646

Световният шампион Люис Хамилтън се сблъска с редица технически проблеми в началото на световните тренировки за Гран при на Малайзия, но въпреки това оглави класирането след втората сесия.

Сутринта Хамилтън завъртя едва 4 тура преди да получи повреда в двигателя, а заедно с това спря да работи и електронната система за телеметричните данни в колата му, което остава екипа в бокса на сляпо какво се случва с Хамилтън на пистата.

За втората тренировка моторът беше сменен, като от Mercedes потвърдиха, че дефектиралият двигател ще бъде спасен, но отново се появи проблем с телеметрията.

В крайна сметка Люис оглави класирането със симулацията на си на квалификационна обиколка, като изпревари с почти 0,4 секунди Кими Райконен с Ferrari, който остана втори.

Финландската звезда на Скудерията бе най-близо до темпото на пилотите на Mercedes и в двете тренировки, като авансът му пред новия му съотборник Себастиан Фетел достигна половин секунда.

Фетел обаче нямаше късмет във втората тренировка, тъй като първата му бърза обиколка беше провалена от спирането на сесията заради излитането от пистата на Роберто Мери с Manor, а при втория си опит Себ се завъртя на същото място, където изскочи от пистата Мери.

Розберг не успя да се доближи до Хамилтън, тъй като не можа да запише нито една бърза обиколка във втората тренировка, но той и Люис подсказаха, че това далеч не е най-доброто, на което се способни световните шампиони от Mercedes.

20. Роберто Мери, Manor +7,439 сек

Хамилтън заяви по радиото, че превключва предавките на по-ниски обороти, както и че пази мотора при превключване на скорости в низходящ ред.

Заради жегата на „Сепанг” разликата в представянето на двата типа гуми – средно твърди и твърди, се сви до 0,8-0,9 секунди на обиколка.

Днес Хамилтън записа най-бързия си тур при почти 60 градуса жега на асфалта, а в Pirelli очакваха, че разликата за обиколка между двата типа гуми ще е около 1,5 секунди.

Естествено, тази промяна ще се отрази и на стратегиите, които ще трябва да изградят тимовете за пилотите след утрешната квалификация.

Двамата пилоти на Manor за първи път този сезон излязоха на пистата, но останаха далеч от лидерите. Все пак в британския тим са доволни от постижението си, тъй като едва вчера запалиха мотора Ferrari на едната от колите на отбора.

На 16-о и 17-о място завършиха втората тренировка пилотите на McLaren, като Фернандо Алонсо и Дженсън Бътън успяха да слязат под 3 секунди на обиколка изоставане от Mercedes.