Ливърпул, Тотнъм и Селтик сразени на Апенините, Италия ликува с четири победи

0
386

Кошмарната седмица за Британия в европейския футбол завърши с отпадането на две от големите надежди за триумф в Лига Европа.

Висшата лига, плуваща в телевизионни милиарди, очевидно е неконкурентноспособна.

Първо в Шампионската лига Манчестър Сити и Арсенал бяха съсечени у дома от Барселона и Монако.

Ливърпул и Тотнъм пък напуснаха битката в по-малкия турнир Лига Европа.

Какво дежа ву за „червените”! Точно преди 10 години Ливърпул отиде на огромния стадион „Кемал Ататюрк” в Истанбул и по най-феноменалния начин взе Шампионската лига с дузпи срещу Милан.

Сега отново се стигна до удари от бялата точка, но срещу Бешикташ. А Ливърпул кацна в Истанбул с преднина от един гол в първия мач. „Орлите” на Славен Билич обаче успяха да заличат пасива с гол на Толгай Арслан в 72-ата минута.

Ливърпул изглеждаше по-добър на терена, но повторение на великата майска нощ он 2005-а нямаше.

Марио Балотели успя да си изкара жълт картон още в 12-ата минута. А завърналият се съвсем скоро след контузия Даниел Стъридж се контузи в първото продължение.

При дузпите драмата бе страхотна.

Девет точно изпълнени удара и пропуск на хърватския защитник Деян Ловрен – 5:4 за Бешикташ.

За един месец Ливърпул се прости в битката и за втория възможен трофей, след като отпадна на полуфинал от Челси за Купата на лигата.

В същото време Тотнъм катастрофира с 0:2 като гост на Фиорентина (1:1 в Лондон преди седмица).

Преди година египтянинът Мохамед Салах беше суперзвездата на Базел. Взе го Челси, за да го държи на пейката. Сега Салах изживява прераждане във виолетово.

Египтянинът вкара втория гол, след като германският национал Марио Гомес откри резултата.

А Тотнъм си бе поставил цел – Лига Европа. От този сезон победителят в турнира ще има запазено място в трупите на Шампионската лига. Една малка вратичка към турнира на милионерите, но явно не и за англичаните.

Единственият тим от Висшата лига, който продължава на осминафинал, е Евертън.

Но това бе ясно още преди седмица, когато „карамелите” разгромиха Йънг Бойс с 4:1 като гост. Сега бяха малко по-скромни – 3:1.

А последният пирон в сърцето на Британия заби Интер.

Без Александър Тонев шотландският Селтик най-накрая отпадна от евротурнирите – 0:2 на Сан Сиро след 3:3 в Глазгоу. През този сезон „детелините” бяха като котка с 9 живота в Европа.

Отпаднаха от Легия в квалификациите за Шампионската лига, поляците ги дисквалифицираха. Отпаднаха от Марибор във финалния плейоф, отидоха в Лига Европа.

Губеха точки, съперниците им помагаха с конфузни резултати и продължиха и напролет в турнира. Но дотук.

Четвъртък вечер ще бъде запомнена от Италия.

Освен триумфите на Интер и Фиорентина, напред продължиха всички останали представители на Серия А.

Расизъм и бой в Лига Европа

Футболът показа най-грозното си лице в Лига Европа.

На два от реваншите в 1/16-финалите той беше помрачен от батални сцени – в Киев и Ротердам.

За седем минути мачът Динамо (Киев) – Гинган беше спрян. Украински фенове атакуваха терена, започнаха да бият стюардите.

Като герой може да бъде определен вратарят на Динамо Шовковский, който с тяло се опиташе да ги спре.

Преди седмица фенове на Фейенорд опустишиха Рим. Сега дойде ред на Епизод ІІ от мача извън терена срещу Рома. Този път 83-а италиански тифози са арестувани в Ротердам преди реванша.

На трибуните имаше и расизъм. Запалянковци на Фейенорд хвърлиха банани към Жервиньо, нападателя от Кот д’Ивоар. А в 54-ата минута френският съдия Клемен Турпен спря двубоя за цели 17 минути.

Причина стана червеният картон на Те Вреде от Фейенорд, след което от трибуните полетяха безброй седалки към терена.

В последствие Жервиньо също показа рогата си и за брутален фаул срещу вратаря на домакините също бе изгонен. Очаква се загубата от Рома с 1:2 да е най-лекото наказание за Фейенорд, чака се думата на УЕФА...

А в Неапол трима запалянковци на Трабзонспор бяха ранени при различни атаки из града. По време на мача с Наполи по трибуните горяха фойерверки и бенгалски огньове.

Рома най-накрая не направи реми и победи Фейенорд с 2:1 като гост.

Торино се справи с тежкото гостуване на Атлетик в Билбао – 3:2.

А рутинно Наполи победи за втори път Трабзонспор – 1:0 след 4:0 в Турция.